V dobe informačnej, ako sa dnešku hovorí, sme svedkami toho, že sa opäť zásadne menia všetky istoty, ktorých sa ľudia dosiaľ držali. Zoberme si za príklad množstvo informácií, na ktoré denne narazíme: ani najvýkonnejší jednotlivec nie je schopný ich spracovať všetky. Konkurenčnú výhodu vo vzdelávaní aj na trhu práce má teda ten, kto vie oddeľovať podstatné od nepodstatného, alebo, ak to postavíme inak, potrebné od nepotrebného. Vedieť si vybrať, oceniť kvalitu je schopnosť, ktorá je nadčasová a neovplyvnia ju nijaké módne výkyvy.

skládka

Dnes je však umenie vyberať si a byť náročný dôležitým aj v inom kontexte, totižto environmentálnom. Každý čitateľ už iste počul o minimalizme, hoci možno nie v súvislosti s bývaním či životným štýlom. Čo to teda znamená? Je to jednoduché: zredukovať počet toho, čo vlastním, na nevyhnutné minimum. Boli by sme prekvapení, bez čoho všetkého sa vieme zaobísť. Niekoľko párov topánok, z ktorých nosíme len dvoje. Množstvo oblečenia, ktoré už roky neopustilo skriňu. Akciové sladkosti a konzervované potraviny, ktoré sme nakúpili len preto, že boli v akcii v rodinnom balení. Nálepky, dózičky, poháre, ktoré dostávame k nákupom a hromadíme v bytoch a domoch. Desiatky, možno stovky predmetov, ktorých zmiznutie by sme ani nevšimli.

Jedna vec je zbaviť sa nepotrebného, druhá však to opäť nezhromaždiť. Nie je to náročné: kilogramom letákov a zbytočne minutého papiera sa dá predchádzať nápisom „Nevhadzovať letáky, prosím.“ na schránke – obchodníci znížia svoj náklad, ak sa im množstvo letákov vráti. Tašky a darčekové predmety k nákupu nad istú sumu možno pokojne nechať v obchode. Je lepšie kúpiť si menšie balenie jogurtov, ako rodinné, ktoré sa napokon aj tak nezje a vyhodí. Je množstvo spôsobov, ako predchádzať hromadeniu zbytočností a produkcii odpadu, ktorý by nemusel byť. Odmietnuť, čo nepotrebujem, je najjednoduchšia metóda zo všetkých.

K tomu, aby sme sa správali zodpovedne a férovo voči prírode, často stačí len premýšľať popri činnostiach, ktoré už možno robíme automaticky. Potrebujeme baliť banány do mikroténových sáčkov, keď majú vlastnú, prirodzenú ochranu? Všetci vidíme, aký je to nezmysel, predsa však denne vídame na pokladničných pásoch desiatky, stovky sáčkov, ktoré sú úplne zbytočné a v súčte tvoria množstvo nerozložiteľného plastového odpadu. Recyklácii predchádza odmietanie nepotrebného. Najlepší odpad je totiž ten, ktorý vôbec nevznikne.

Práve ste dočítali druhú zo siedmych častí našej prvej série blogov. V nasledujúcich blogoch si priblížime ďalšie spôsoby, ako sa správať environmentálne zodpovedne a osvojiť si komplexne udržateľný životný štýl. Vaše skúsenosti, názory a postrehy sú vítané v diskusii pod blogom.

 

Martin Makara

Cannature