Naša Zem

Prirodzenou vlastnosťou ľudí je ochota pomáhať. Radi dávame – pozornosť, čas či prostriedky vtedy, ak vieme, že naša pomoc je potrebná, a obzvlášť, ak máme osobnú skúsenosť s ľuďmi, ktorým pomáhame. Pozrite sa z okna: nezáleží na tom, či bývate v meste alebo na vidieku, ani na tom, či vidíte rušnú ulicu, les či záhradu. Nech je váš výhľad akýkoľvek, je to miesto, kde sa môžete realizovať. Je to miesto, na ktorom môžete urobiť krajším svoj životný priestor, ale aj pomôcť každému, koho ste stretli v poslednom týždni. Mesiaci. Roku. Každému. Bez výnimky.

Ak by sa rúcal dom, v ktorom bývame, museli by sme sa rozhodnúť, čo robiť: opraviť ho alebo sa odsťahovať. Ak by to bol jediný dom v širokom okolí, museli by sme sa pustiť do práce a všetci, ktorí ho obývame, prispieť troškou svojich schopností a možností. Naším domom je Zem: jediná, ktorú máme. Tak, ako každé sídlo, aj ona potrebuje starostlivosť a údržbu. Nie je však nikto, kto by ju urobil za nás. Koniec koncov, sme to my, kto svoj domov pozná najlepšie: kde zateká, kde vŕzgajú dvere, kde opadáva omietka.

Máme nástroje, ako to zmeniť. Poznáme ľudí, ktorým naša snaha pomôže – sme nimi všetci, ktorí na Zemi žijeme – a denne zažívame, že hrozba je bezprostredná: radikálne zmeny počasia, prírodné pohromy udierajúce s nebývalou silou, milióny ľudí ohrozených zvyšovaním hladiny oceánov natoľko, že sa čoraz častejšie začína používať dosiaľ neznáme slovné spojenie „klimatický utečenec“. Ako je teda možné, že dom sa nám naďalej rúca?

Zdá sa, že chýba vôľa – chýba predovšetkým u kľúčových znečisťovateľov planéty. Parížska klimatická dohoda však dáva silnú nádej, že sme my, všetci susedia, konečne našli spoločnú reč a uvedomujeme si, akú zodpovednosť nesieme na svojich ramenách. My: to nie je len anonymná spoločnosť, ale každý z nás, jednotlivcov. Je v našej ľudskej prirodzenosti súperiť i spolupracovať: pri starostlivosti o miesto, kde žijeme, je však miesto len pre spoluprácu a súťaž v rámci nej. Každý z nás musí mať príležitosť priložiť ruku k spoločnému dielu a prispieť k ušľachtilému cieľu šetrného zaobchádzania s prírodou a zdrojmi, ktoré nám ponúka.

V nasledujúcich blogoch si priblížime päť spôsobov, ako sa správať environmentálne zodpovedne a osvojiť si komplexne udržateľný životný štýl. Vaše skúsenosti, názory a postrehy sú vítané v diskusii pod blogom.

 

Martin Makara

Cannature