Poznáte to: dojete zmrzlinu, plastovú krabicu sa chystáte odhodiť a v tom vás zarazí mama alebo babka – „Nevyhadzuj to, však sa to zíde!“ Čo na tom, že plastových škatuliek, téglikov a nádobiek sú už plné dve skrinky, „raz sa to môže hodiť“. Pravdepodobne nevedome, ale práve týmito hláškami naši rodičia a starí rodičia veľmi voľne  formulujú jednu zo zásad šetrného zaobchádzania s prírodnými zdrojmi. Táto zásada je jednoduchá, zato účinná a rozšírená: znovupoužívanie, alebo, ak chcete, opakované využívanie.

odpad plodi napady

Staršie generácie plastové balenia často odkladajú kvôli tomu, že kedysi neboli tak rozšírené a preto môžu byť stále vnímané ako „nedostatkový tovar“. Snaha presvedčiť ich, že v každom obchode nájdu výber plastových dóz vo všetkých farbách aj veľkostiach je často márna, veď „Načo platiť za niečo, čo môžem mať zadarmo?“ Kým niekoho to môže rozčuľovať – najmä, ak plastové krabičky zaberajú celú kuchyňu – iný v tom môže vidieť príkladný protikonzumný a ekologický postoj.

Dáva to zmysel: na prenášanie koláčov naozaj nepotrebujeme dózu z plastu prispôsobeného na ohrev v mikrovlnke. Na tento účel dobre poslúži už spomínaná krabička od zmrzliny. Čo ale s iným typom obalov – sklenenými fľašami, plastovými nádobami na sprchové gély a šampóny či mikroténovými vreckami, v ktorých si domov nosíme pečivo či ovocie a zeleninu? Takmer všetko sa dá použiť znova: zatiaľ čo sáčok zrejme poslúži len pôvodnému účelu (možno ho schovať do nákupnej tašky a pri ďalšom nákupe ho využiť opäť), do fľaše od šampónu sa dá drogéria opäť načapovať a zo zaváraninovej fľaše môže byť váza alebo stojan na perá či pravítka. Veľa z toho, čo vyhadzujeme, sa dá nápadito upraviť a využiť znova.

Pod zásadu opätovného využívania odpadu či už nepotrebných vecí spadá aj koncept second-handov. Obdobne fungujú aj antikvariáty. Čo nemá hodnotu pre jedného, môže mať veľkú pre iného. Niet divu, že popularitu získavajú komunitné trhy, ktoré ponúkajú nielen regionálne potraviny, ale aj rôzne výrobky či „nepotrebnosti“, ktoré môžu nájsť nového majiteľa namiesto toho, aby skončili v koši. Takéto akcie totiž výrazne uľahčujú znižovanie svojej ekologickej stopy bez toho, aby na to človek musel vynakladať priveľa času alebo námahy.

Keď teda budete najbližšie čosi vyhadzovať do odpadu (hoci aj triedeného), skúste sa zamyslieť – nedá sa to, čo držím v ruke, ešte nejak využiť? Čo by z toho mohlo byť? Pre koho by to mohlo byť užitočné? Možno ostanete prekvapení z vlastných nápadov …

Práve ste dočítali štvrtú zo siedmych častí našej prvej série blogov. V nasledujúcich blogoch si priblížime ďalšie spôsoby, ako sa správať environmentálne zodpovedne a osvojiť si komplexne udržateľný životný štýl. Vaše skúsenosti, názory a postrehy sú vítané v diskusii pod blogom.

Martin Makara

Cannature