Niet domácnosti, v ktorej by nevznikal kuchynský odpad. Práve ten tvorí percentuálne jednu z najobjemnejších zložiek celkového odpadu, ktorý vyprodukujeme. Ak však vieme, ako s ním naložiť, z jeho množstva vôbec nemusíme mať hlavu v smútku. Dobrým základom je, aby sa do bioodpadu dostalo len to nevyhnutné – ideálne teda nie jedlo, ktoré sa dá stále jesť. To je lepšie odložiť si na neskôr alebo niekomu darovať, ak je to možné. S ohryzkami od jabĺk, šupkami z citrusov, vňaťou z mrkvy či hlúbom k karfiolu sa toho ale veľa robiť nedá. Alebo áno?

domáči kompost

Čitateľ by mohol byť prekvapený, na čo všetko je možné využiť aj kuchynský odpad. Vyhadzujete „kávový grunt“? Je to škoda! Nielen, že poslúži ako znamenité hnojivo pre kvetiny, ale vďaka jeho štruktúre sa z dá využiť aj v starostlivosti o telo. Aj keď sa nám podarí pre časť kuchynského odpadu nájsť originálne využitie, stále ho bude zrejme viac, než budeme schopní takto spracovať. Čo teda s ním? Ponúkajú sa prinajmenšom dve možnosti.

Prvou z nich, ktorá je jednoduchšia a dostupnejšia, je samostatný kôš na bioodpad. Ak bývate v dome, pravdepodobne máte na dvore veľkú hnedú nádobu, ktorá pojme nielen drobné kúsky zeleniny či ovocia, ale napríklad aj pokosenú trávu. Všetok odpad z domácnosti a záhrady, ktorý je ľahko rozložiteľný, sa zváža a využíva alebo ako zdroj energie, alebo na výrobu kompostu. Ten je užitočný pri pestovaní ďalších plodín. Máte sami záhradku? Druhá možnosť, čo s odpadom, pre vás možno bude ideálna.

Vyskúšajte domáce kompostovisko! Kedysi bežná súčasť každej záhrady, dnes sa kompostéry dostávajú dokonca do bytov. Dizajnové kúsky sú štýlovým doplnkom interiéru a neprodukujú nijaký nepríjemný zápach, ich nevýhodou je azda len vyššia cena. Ak však máte miesto na záhrade, kompostovisko si viete postaviť svojpomocne za symbolickú sumu. Kompost, ktorý si vyprodukujte, budete môcť použiť vo vlastnej záhradke a vytvoríte si tak malý model prírodného kolobehu. Ušetria sa tak jednak náklady za zvoz bioodpadu, ale získate aj kvalitnú surovinu pre vlastnú zeleninu.

Bioodpad je jeden z najmenej problematických druhov odpadu, avšak aj pri ňom treba premýšľať, čo doň patrí a čo nie. Jeho súčasťou by nemali byť živočíšne produkty ani varené jedlo, prípadne nerozložiteľné alebo dlho sa rozkladajúce odpady. Kompostovanie či zber bioodpadu sú poslednými metódami, ktoré uvádzame v rámci nášho cyklu o znižovaní ekologickej stopy, avšak rozhodne nie najmenej dôležitými – skôr naopak. Je to najjednoduchšia cesta, ako sa prirodzene zapojiť do prírodného cyklu.

Práve ste dočítali šiestu zo siedmych častí našej prvej série blogov. V nasledujúcich blogoch si priblížime ďalšie spôsoby, ako sa správať environmentálne zodpovedne a osvojiť si komplexne udržateľný životný štýl. Vaše skúsenosti, názory a postrehy sú vítané v diskusii pod blogom.

Martin Makara

Cannature